Typy filamentů a resinů

Filamenty

Každý člen klubu má právo na 40 ml resinu nebo 100 g filamentu. (100 g filamentu se počítá na osobu, ne na druh filamentu) Každý druh aditivní výroby potřebuje svojí specifickou „náplň“, či se jedná o resin nebo o filament.

Resin (limit: 40 ml)

Všechen resin který momentálně používáme je Prusa resin, tvrdé varianty. S tímhle resinem je možné dosáhnout extrémně detailních tiskových výsledků. Vhodný je na výrobu bižuterie nebo detailních figurek.

PLA (limit: max 100 g)

Je nejlepším materiálem jestli se snažíte naučit pracovat s 3D tiskárnou. PLA materiál je poměrně levný v porovnání s jinými variantami. PLA je tvrdé, co znamená, že si zachovává svůj tvar až do bodu selhání. Tento materiál je z velký části bio rozložitelný.

PETG (limit: max 100 g)

Používá se například na výrobu plastových lahví. V porovnání s PLA je pevnější, cize se víc hodí pro součástky, na které bude vyvíjen tlak. Při silnějších nárazech se může tříštit místo praskání.

ABS (limit: neomezeně)

Tisk ABS je náročnější než tisk PLA či PETG, pro jeho tisk je potřeba aby byla tiskárna umístěná uvnitř uzavřeného boxu. Při tisku ABS je také riziko deformace modelu nebo odlepení jednotlivých vrstev od sebe. Výhodou ABS je možnost vyhlazení parami z acetonu, díky čemu modely získají lesklý povrch.

ASA (limit: max 80 g)

Se považuje za novou verzi ABS, s tím že je mnohem jednodušší na tisk a téměř eliminuje nevýhodu smršťování modelu jako u ABS.

PC (limit: pouze po předchozí domluvě)

Nebo Polykarbonát je nejpevnější a nejodolnější materiál z naší nabídky. PC se používá například na výrobu neprůstřelného skla nebo ochranných brýlí. PC také potřebuje být tisknuté v boxu a při tisku větších modelů existuje riziko smršťování modelu.

Pokud si nevíte rady, nebo se 3D tisku trochu bojíte, kdykoliv se během otvírací doby zastavte a rádi Vám poradíme a pomůžeme.