Where to find models

Are you looking for a specific model or an inspiration? From Printer parts, art pieces to Model railway parts, all you can think of can be found at www.thingiverse.com 

Vaza

What is 3D printing good for?

A shining example is AC servo. Why should one go to a shop and look for a 1j1 907 511a climatronic part, when you can print it yourself? All hyou need is a little skill in Inventor and you got yourself a spare part.

1j1 907 511a škoda
1j1 907 511a škoda náhrada
1j1 907 511a škoda oprava
1j1 907 511a škoda oprava

Image instructions for preparing a model for printing

Click the first picture to view the instruction manual...

Nejdůležitější fází 3D tisku je dobrý nápad a návrh toho, co chcete vytisknout. Tiskneme až do velikosti 200x180x100 mm, větší objekty je možné slepit z více částí. Aktuálně jsou k dispozici tyto barvy: červená, modrá a zelená.
Jako první je dobré se podívat na internet, jestli už někdo někdy něco podobného netiskl. Pak stačí jen stáhnout připravené STL, což je formát, který pracuje s trojúhelníkovou sítí (triangular mesh).
Další možností je model vytvořit v nějakém 3D programu jako např. AutoCAD, 3DS Max, Rhinoceros 3D, Blender, OpenSCAD nebo jakýkoli jiný. Důležité je, aby měl objekt spojitý povrch bez děr, aby bylo jednoznačně určeno, co je "uvnitř" a co "vně" obálky modelu. Toho nejsnadněji docílíte přímým parametrickým zadáním objektu, nebo vytahováním (extrude) ploch a další úpravou z nějakého základního tělesa.
Hotový model v požadované velikosti v milimetrech stačí už jen vyexportovat do formátu STL a poslat nám ho na mail 3dtiskarna@sh.cvut.cz, abychom se na něj mohli podívat, jestli půjde vytisknout. Tiskárna totiž neumí tisknout jen tak "do vzduchu", ale krátká přemostění nebo mírná šikmá stoupání zvládne.
Pokud je vše v pořádku, můžeme objekt nařezat na jednotlivé vrstvy, které už se posílají do tiskárny. Model by neměl být příliš detailní, protože tiskneme z trysky o průměru 0,4 mm a aby výrobek něco vydržel, je dobré nejít s velikostí výstupků a otvorů pod 1 mm.
Průběh tisku se dá kontrolovat i na připojeném počítači. Odhadovaná doba tisku: 51 minut
Takhle vypadá výrobek po ukončení tisku. Skutečná doba tisku: 67 minut + cca 30 minut příprava tiskárny. Hmotnost výrobku: 6,2 g. Hodnota spotřebovaného materiálu: 6,20 Kč.
Pokud nechcete, aby byly vidět jednotlivé vrstvy, je možné výrobek zbrousit, natřít nebo vyhladit v acetonových parách, kde získá krásně hladký povrch.

Good news for architects

Do you have a model you need to print out? Then 3D Print project is here for you. We print from ABS plastic in black, white, blue, red and green. Bigger models can be printed "per partes" and it is rather easy to glue them together for the final project. The printable proportions are 180 x 150 x 80 mm. We will gladly help you with preparing the model for printing and show you the whole process of making the model.

Finished models can be found here.

Printed jewelery

Do you wish to have beautiful original jewelery? There is nothing simpler than printing some on the 3D printer :) You can use the finished models, like the nautilus earrings, or edit model for your own purpose, like I did with these lego bricks, or make your own, like this headband. You can find more photos on this page.

Earring hooks can be bought at any beads/diy jewelery shop, I used the Silicon hill Art club's equipment.

Michaela Plucarová

Náušnice loděnka
Náušnice loděnka
Náušnice lego
Náušnice lego
Čelenka do vlasů
Čelenka do vlasů

We're printing and looking for members!!!

First, we're looking for new members who are interested in 3D printing or want to help our project in general. You don't have to be afraid of anything being too hard, we will gladly explain how things work. If you're interested just contact us at 3dtiskarna@lists.sh.cvut.cz.

Information and notes for Průša Nozzle will soon appear in Instructions. 

A little bit of history

A short video from when we printed a frame with a fan holder for Sanguinololu.

New nozzle

We finally managed to get a new nozzle. Josef Průša has given us one meant for testing, which we thank him for. We're going to fit it on monday.

But it looks really good so far!

Pages